Spotkanie z Aleksandrą Hołubecką-Zielnicą

Sala czytelni Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie. Przy stołach ustawionych w kształt litery U siedzą ludzie. Na końcu, u szczytu stoi dyrektor biblioteki. W rękach trzyma podkładkę. Za nim stoi rozłożony biały ekran, a po jego bokach dwa wysokie głośniki. Po lewej stronie sali, pod ścianą stoją białe regały z książkami. Po  prawej na ścianie wisi oprawiona wystawa.

W poniedziałek, 20 marca br., w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie odbyło się spotkanie autorskie z Aleksandrą Hołubecką-Zielnicą – badaczką pogranicza regionu dolnośląsko-wielkopolskiego, Honorową Obywatelką Sycowa, autorką książki „Legendy i opowieści sycowskiej treści” oraz współautorką książki „Był taki czas. Pogranicze polsko-niemieckie (Syców – Kępno – Ostrzeszów). Wspomnienia i relacje z lat 1918-1958”. Razem z panią Aleksandrą na popołudniowe spotkanie przyjechali także członkowie Towarzystwa Świętego Marka w Sycowie: Renata Wojciechowska – prezes, Małgorzata Kozłowska – wiceprezes oraz Janina Wysocka.
Spotkanie rozpoczął dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie, Wiesław Walas,  który przywitał wszystkich obecnych, w tym pana Mariana Lorenza – prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej.
Uczestnicy spotkania po obejrzeniu fragmentu filmu: „20 lat Towarzystwa Świętego Marka w Sycowie”, wysłuchali opowieści o wojennych losach autorki, jej pracy nauczycielskiej w Sycowie i Wojciechowie. Pani Aleksandra opowiadała także o swoich wieloletnich badaniach historycznych i etnograficznych, prowadzonych wspólnie z nieżyjącym już mężem Krzysztofem Zielnicą, których pokłosiem są liczne publikacje dotyczące pogranicza dolnośląsko-wielkopolskiego. Opowieści zostały wzbogacone prezentacją.