“Limeryki zawodowe z Wielkopolski Południowej” pani Aleksandry Jokiel

Na zdjęciu stoją trzy osoby. Po lewej dyrektor biblioteki Wiesław Walas, na środku poetka Aleksandra Jokiel, która trzyma bukiet kwiatów, po prawej Paweł Jeziorny naczelnik wydziału zarządzania projektami i promocji powiatu.

9 września br. w murach Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie odbyło się kolejne, ciekawe wydarzenie literackie. Swój najnowszy tomik poezji zaprezentowała lokalna poetka, uczestniczka i laureatka wielu konkursów ogólnopolskich – Aleksandra Jokiel.
Na spotkanie przybyli goście, przyjaciele, wielbiciele poezji, poeci. W imieniu Starosty Kępińskiego przybył pan Paweł Jeziorny – naczelnik wydziału zarządzania projektami i promocji powiatu, który wręczył bohaterce wieczoru list gratulacyjny i życzył dalszych sukcesów. Spotkanie otworzył dyrektor biblioteki – Wiesław Walas, który przybliżył zebranym dorobek literacki pani Aleksandry oraz przytoczył fragment recenzji Jerzego Stasiewicza, dotyczący jej najnowszego tomiku.
W trakcie wieczoru autorka opowiedziała o tym, jak zrodził się pomysł na napisanie „Limeryków zawodowych z Wielkopolski Południowej”. Jak się okazało, czas nauki zdalnej, z czwórką dzieci w domu, może skutkować powstaniem tak niepowtarzalnego dzieła. Poetka zawarła w zbiorze 202 limeryki opisujące miejscowości w powiecie kępińskim. Dlaczego 202? Dlatego, że jak udało się pani Aleksandrze ustalić, właśnie tyle miejscowości (wiosek, przysiółków itd.) występuje na terenie powiatu. Autorka wykazała się niezwykłym talentem oraz determinacją, gdyż nie pominęła ani jednej, nawet najmniejszej wioski, a w dodatku do każdej z nich przypisała jeden zawód, posiłkując się nawet tymi już wymarłymi, tak, iż żadna profesja nie występuje w tym zbiorze dwa razy.
Spotkanie upłynęło na rozmowach o poezji, o inspiracjach, o życiu, przeplatanych wierszami pani Aleksandry: zabawnymi limerykami oraz tymi, które ukazały się już wcześniej, w poprzednich tomikach poetki.
Na koniec nadszedł czas na gratulacje oraz wspólne zdjęcia.

Zdjęcie przedstawia gości, którzy przybyli na promocję tomiku pani Aleksandry Jokiel. Ludzie siedzą przy stole.