Wykład “W cieniu wielkich mistrzów – sztuka kobiet na przestrzeni wieków”

Plakat na jasnoróżowym tle. Na środku dwie maski. U góry napis: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie zaprasza na wykład W cieniu wielkich mistrzów - sztuka kobiet na przestrzeni wieków. U dołu po prawej napis: 24 sierpnia (środa) godz. 16.00, po lewej: wykład poprowadzi: Joanna Kuźnik - magister Historii Sztuki na UWr, kustosz Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie. U dołu na białym tle od lewej logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz napis:  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz logo Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie.

Serdecznie zapraszamy na wykład:
,,W cieniu wielkich mistrzów – sztuka kobiet na przestrzeni wieków”.
24 sierpnia (środa) o godz. 16.00 w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie
,,To cud, że kobieta tyle potrafi” – miał zanotować Albrecht Dürer na widok zakupionej przez siebie w 1520 roku miniatury autorstwa graficzki, Suzannah Horenbout. ,,Dopóki kobieta pozostaje w zgodzie ze swoja płcią, niech sobie trochę podłubie”- rzuca inny komentator i dodaje: ,,Kobieta geniusz nie istnieje. Jeśli istnieje okazuje się być mężczyzną.” To tylko nieliczne komentarze dotyczące działalności kobiet – artystek na przestrzeni wieków. Ich sztuka, choć często rewolucyjna w swoim charakterze, traktowana była lekceważąco, wręcz wrogo, a przejaw artystycznych aspiracji stał się symbolem zaburzonego porządku świata, w którym niepodzielnie przez wieki rządził fallogocentryzm. Przykłady Tamary Łempickiej, Fridy Kahlo i Yayoi Kusamy – pionierek w zdominowanym przez mężczyzn świecie sztuki, pokazuje jak niezwykle trudną, wyboistą drogę artystyczną, ale również osobistą, musiała przebyć każda z nich by znaleźć uznanie w oczach krytyków i odbiorców. Stając się jednocześnie niegasnącym źródłem inspiracji dla późniejszych pokoleń artystek, coraz śmielej wyrażającym prawo do bycia zauważonym i docenionym.
Zapraszamy na wykład poświęcony jednym z najbardziej utalentowanych artystek w historii. Podczas spotkania przybliżymy ich życiorysy oraz sztukę, przywołując najbardziej znane i doceniane dzieła ich autorstwa. Spróbujemy odnaleźć klucz do ich interpretacji oraz zrozumienia.
Zapraszamy na wyjątkowe kulturalne spotkanie ze Sztuką Kobiet!
Wykład poprowadzi:
Joanna Kuźnik – Magister Historii Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Absolwentka studium podyplomowego Zarządzanie Placówkami Kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz Studium Muzealniczego na Uniwersytecie Warszawskim. Kustosz Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie.
Cytaty za Whitney Chadwick, Kobiety Sztuka i Społeczeństwo, Poznań 2015 r.
Wykład odbędzie się w ramach projektu “Odkryj swoje wewnętrzne piękno” realizowanego z programu Partnerstwo dla książki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.