Niezwykłe przygody z Marcinem Kostrzyńskim

Na zdjęciu dzieci siedzące przy stołach ustawionych wzdłuż. Na stołach są słodycze. Za stołem stoją dyrektor biblioteki oraz Marcin Kostrzyński. Za nimi stoi ekran, na którym wyświetlona jest sikorka. Obok dyrektora biblioteki stoi sztaluga ze zdjęciami jeży.

30 listopada br. w Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyły się dwa niezwykle pasjonujące spotkania z Marcinem Kostrzyńskim, znanym jako Marcin z Lasu – autorem filmów i książek przyrodniczych, obserwatorem przyrody.
Marcin Kostrzyński z wykształcenia jest dziennikarzem, operatorem kamery, ale także leśnikiem. Zanim zajął się filmowaniem zwierząt w ich naturalnym środowisku, pracował jako operator kamery i prowadził pogramy telewizyjne o tematyce przyrodniczej. Jest współautorem wielu filmów i cyklicznych audycji dla dzieci i młodzieży. Założył dobrze w Polsce znany kanał na YouTube ,,Marcin z Lasu” oraz wideobloga na Facebooku. Jest autorem kilku książek: „Gawędy o wilkach i innych zwierzętach”, „Przyrodyjki”, „Plotki o zwierzętach”, „Puszcza”.
W pierwszym spotkaniu w godzinach przedpołudniowych wzięli udział uczniowie klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej Nr 3 Kępnie. Dzieci jak urzeczone wysłuchały niesamowitych opowieści pana Marcina, wzbogaconych niezwykłymi ujęciami dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Uczniowie poznali wiele ciekawostek na temat zwierząt, dowiedzieli się o fascynujących, a czasem śmiesznych zwierzęcych zwyczajach oraz, co najważniejsze, zrozumieli, że dzikie zwierzęta wymagają naszej ochrony i pomocy, by mogły dalej żyć w swoich naturalnych środowiskach.
Drugie, wieczorne spotkanie zrzeszyło wielu entuzjastów i miłośników dzikiej przyrody i zwierząt. Także tym razem przyrodnik pokazał zebranym wiele ciekawych nagrań dzikich zwierząt oraz omówił ich zwyczaje, czym niejednokrotnie zaskoczył swoich słuchaczy. Autor zdradził także swoje plany na najbliższą przyszłość, za których realizację będziemy wszyscy trzymać kciuki.
Podczas spotkań został także poruszony temat działań, jakie biblioteka podjęła na rzecz ochrony jeży. Goście mogli zobaczyć specjalne domki całoroczne dla jeży, które zostały zasponsorowane i wykonane przez Fabrykę Mebli Wersal i stanęły w jednym z kępińskich ogrodów przyjaznym jeżom. Rozmawiano także o tym, dlaczego warto pozostawić opadłe liście w swoich ogrodach i wystawiać miski z wodą, służące jako poidła dla zwierząt i ptaków.