Eskapada Szlakiem Bursztynowym [2007]Szlak Bursztynowy - to pradawny trakt kupiecki, którym bursztyn znad Bałtyku przewożono do Rzymu. Biegł on od Morza Bałtyckiego przez Polskę, tereny dzisiejszej Słowacji, Węgier i Włochy. W Polsce odtworzono południowy odcinek szlaku, resztę szlaku Leszek Dąbrowski musiał odtworzyć sam. Było to dosć żmudne zajęcie, ponieważ do przejazdu nie wystarczała znajomość samych nazw miejscowości, trzeba było jeszcze odlaleźć poszczególne ulice, którymi przebiegał ten starodawny szlak. W tej pracy pomogli jak zawsze życzliwi ludzie - dyrektor Muzeum w Kaliszu i archeolog, którzy rozpracowali trasę Szlaku Bursztynowego.

Eskapada Szlakiem Bursztynowym rozpoczęła się 02.07.2007 od Bramy Morawskiej. Aby ją rozpocząć Leszek Dąbrowski dojechał pociągiem z Kępna do Raciborza, a nastepnie rowerem w kierunku Bramy Morawskiej, gdzie w Petrowicach znajduje się przejście graniczne między Polską a Niemcami. Podczas całej wyprawy pogoda była burzowa i często padało. Noclegi podróżnik spędzał przeważnie pod namiotem, który rozbijał na posesjach zamkniętych, u gościnnych gospodarzy, czasem w Domu Pielgrzyma. Pobyt w każdej miejscowości został potwierdzony pieczątką w zeszycie podróży, który Leszek Dąbrowski prowadzi na każdej wyprawie.

Pokonanie trasy potwierdził burmistrz Pruszcza Gdańskiego 11.07.2007. Aby postawić "kropkę nad i" podróżnik udał się rowerem nad sam Bałtyk.

Galeria zdjęć z wyprawy >>>