Lokalne Forum Programu Równać Szanse

27 września 2018 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie odbyło się po raz pierwszy w Kępnie Lokalne Forum Programu Równać Szanse. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele szkół, instytucji kultury, Radni, przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz młodzieży, PCPR, Policji, Powiatowego Urzędu Pracy oraz młodzież, która uczestniczy w projektach Równać Szanse Przybyłych gości powitał dyrektor Biblioteki Powiatowej Wiesław Walas.

Następnie głos zabrał kierownik programu Równać Szanse Artur Łęga, który przybliżył zebranym ideę i zasady działania Programu Równać Szanse. Spotkanie prowadził Mateusz Konieczny z Manufaktury Przyszłości, doktorant w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Forum umożliwiło spotkanie i wymianę doświadczeń osobom, które pracują z młodzieżą i na rzecz młodzieży w Gminie Kępno. Część pierwsza Lokalnego Forum dotyczyła analizy zasobów gminy, z których może korzystać młodzież. Okazało się, że jest bardzo dużo takich zasobów, tylko mały procent młodych ludzi z nich korzysta.

Problemem jest komunikacja z młodzieżą i tu należy szukać rozwiązań, które będą zadowalające zarówno dla młodzieży jak i dla instytucji oferujących zajęcia. Druga część forum dotyczyła charakterystyki młodych ludzi. Jaka jest kępińska młodzież? Co ich interesuje? Co robią w wolnym czasie? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy spotkania.

Dorośli postrzegają młodzież poprzez swoje wyobrażenia, nie do końca zweryfikowane, czasem wręcz stereotypowe. Konieczna jest głębsza diagnoza i analiza sytuacji młodzieży oraz współpraca dorosłych w tym zakresie. Dzięki obecności na forum młodzieży, możliwe było porównanie wyobrażenia jakie mają o nich dorośli z tym co myśli młodzież.

Młodzi ludzie mogli wyjaśnić swój punkt widzenia i odpowiedzieć na ich zdaniem niesłuszne opinie. Wywiązała się ciekawa dyskusja, która pokazała jak niewiele wiemy o potrzebach młodych ludzi w naszej gminie. Zarówno młodzież jak i dorośli byli zgodni, co do braku miejsca, gdzie młodzież może się spotykać i robić „co chce”. Zdaniem młodych potencjał jest, ale brakuje rozwiązań, które zadowoliłyby obie strony. Materiały wypracowane na spotkaniu są ciekawą bazą, na której zostanie oparta głębsza diagnoza młodzieży w Gminie Kępno.

Projekt jest realizowany dzięki funduszom z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności: Fora Lokalne I. Operatorem Programu jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży