25.09.2018

Jacek Łapiński w Dyskusyjnym Klubie Książki w Kępnie


Spotkanie autorskie w ramach działania Dyskusyjnego Klubu Książki z panem Jackiem Łapińskim, odbyło się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie 25 września 2018 roku. Autor książki „Jak być lepszym” opowiadał słuchaczom jak zadbać o formę umysłu, jak wzmocnić pamięć i  ozwinąć własną kreatywność. Autor sam mówi o sobie, że jest nienasyconym czytelnikiem i czyta wszystko, co wzbogaca jego wiedzę.

Chociaż z wykształcenia jest prawnikiem, to zawsze bardzo interesował się psychologią. W szkole średniej miał trzy ksywki: gwiazda - bo lubił się bawić, tato - gdyż był opiekuńczy w stosunku do kolegów i filozof, stąd tematem książki jest właśnie rozwój osobisty. Jego wykład czasami w żartobliwy sposób zwracał uwagę, że w życiu trzeba szukać rozwiązań i rozwijać umysł.

Wymówkoza - to choroba, która trawi wszystkich ludzi. Każdy popełnia błędy. Jedni się na nich uczą, inni szukają wymówek, że zawinił ktoś inny. Zdaniem autora wiele chorób wynika z naszego stylu życia. Osoby, które dużo czytają zmniejszają ryzyko choroby Alzheimera o 2,5% i dokarmiają swój umysł, a oglądanie telewizji jest dla umysłu czynnością bierną. Czytanie wzmacnia naszą siłę ducha i nas rozwija. Jakich 5 rzeczy wpływa na naszą formę umysłową? - czytanie, sen, dieta, ruch, ponieważ uaktywnia nasz umysł np.: taniec, spacer. I ostatnia rzecz to kontakty międzyludzkie.

Jacek Łapiński poleca karmić umysł pozytywnymi emocjami, ponieważ pasja sprawia, że nasze życie ma sens. Nie martwmy się także na zapas, lepiej planujmy i róbmy wszystko najlepiej jak potrafimy. I nie przejmujmy się tymi, którzy mówią, że zrobią to lepiej ponieważ zazwyczaj tylko o tym mówią. Opowieść autora wywołała wśród przybyłych ciekawą dyskusję. Na zakończenie autor poprosił uczestników o podzielenie się z nim refleksją na temat jego wykładu.Strona główna
o bibliotece
katalog książek
Katalog powiatowy
Kronika
Artykuły
Kontakt
Dyskusyjny Klub Książki
Stowarzyszenie Bibliotekaży Polskich
Biblioteki powiatu kępińskiego
Projekt Potworowski - nowe okno
Biograficzna baza osób - nowe okno
Wielka Orgiestra Świątecznej pomocy
Stowarzyszenie Euroart
Leszek Dąbrowski
Region Wielkopolska - nowe okno
Biuletyn informacji publicznej - nowe okno