27.02.2016

Co nam dają drzewa? - czyli kolejne spotkanie w ramach projektu „Moje drzewo ma na imię Stasiek”

Kolejne spotkanie z projektu prowadzonego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kępnie pt.: „Moje drzewo ma na&nbsop;imię Stasiek” odbyło się 27 lutego. Gościem młodzieży był Radosław Ertel, pracownik Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach, który podzielił się z uczestnikami projektu swoją ogromną wiedzą na temat drzew. Co nam dają drzewa? Dlaczego warto je sadzić właśnie w miastach? Otóż korzyści jest bardzo dużo. Przede wszystkim: tłumią hałas, zatrzymują wiatr, pył i kurz, filtrują nieprzyjemne zapachy, pochłaniają dwutlenek węgla i siarki, niwelują tzw. wyspy ciepła, zastępują klimatyzację (latem na terenach obsadzonych drzewami temperatura jest niższa nawet o 11 stopni Celsjusza), zatrzymują wodę i wilgoć w glebie, dają schronienie ptakom, które żywią się owadami.

Ciekawostką jest też fakt, że niektóre drzewa w promieniu ok. 5 metrów wokół siebie tworzą tzw. strefę bez bakterii. Takie właściwości mają popularne na naszym terenie sosny i brzozy. Zdrowe drzewa wymagają profesjonalnej opieki. Prelegent zwrócił też uwagę na częste nieprawidłowe przycinanie drzew w naszej okolicy, tzw. ogławianie, gdzie niejednokrotnie obcina się całe korony drzew zostawiając tylko pień, co skraca życie drzew. A to właśnie duże, dorosłe drzewa mogą nam skutecznie pomagać. Takie drzewa wytwarzają nieporównywalnie więcej tlenu niż młode, np.: ok. 100-letni buk wytwarza na dobę tyle tlenu co 2.700 młodych drzewek, produkuje w ciągu roku 3,5 tony tlenu i pochłania 4,8 tony dwutlenku węgla. 25 metrowe drzewo usuwa tyle zanieczyszczeń, ile produkuje w ciągu roku domek jednorodzinny.

Młodzież uzyskała bardzo dużo informacji, które będzie mogła wykorzystać w dalszej części projektu. Przed nimi jeszcze wiele ciekawych działań i warsztatów. Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom uda&nbvsp;się podnieść świadomość mieszkańców miasta i ludzie zrozumieją, że drzewa to nasza wspólna sprawa, wspólne dobro i należy je chronić oraz odpowiednio pielęgnować. „Drzewa są darem dla naszych dzieci”. Projekt otrzymał dofinansowanie w Programie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności - Równać Szanse 2015 - Regionalny Konkurs Grantowy, realizowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.