29.09.2011

Otwarcie Izby Pamięci Tadeusza Piotra Potworowskiego w Galerii na PiętrzeW czwartek, 29 września w „Galerii na Piętrze” Powiatowej Biblioteki Publiczne w Kępnie otwarto wystawę kopii obrazów Tadeusza Piotra Potworowskiego. Wystawa jest częścią projektu „Izba Pamięci Tadeusza Piotra Potworowskiego”, na który biblioteka uzyskała dofinansowanie z Fundacji Banku Zachodniego WBK S.A. z programu „Bank Ambitnej Młodzieży”. „Izba Pamięci Tadeusza Piotra Potworowskiego” ma służyć bibliotece do: prezentacji lekcji bibliotecznych o artyście i regionie, zwróceniu uwagi młodzieży, na to, jak ważne dla naszych korzeni, jest podtrzymywanie więzi historycznych z regionem. Wystawa jest również promocją wybitnej postaci regionalnej zasłużonej dla polskiej kultury i sztuki. W ramach projektu powstała także strona internetowa, na której oprócz informacji ogólnych znajdują się biografie innych osób z terenu powiatu, które zasłużyły się dla regionu kępińskiego. Baza jest uzupełniana przez młodzież biorącą udział w lekcjach bibliotecznych prowadzonych przez bibliotekarzy.

Druga część projektu składała się z warsztatów plastycznych, na których młodzież pod kierunkiem studentki ASP tworzyła kompozycje przestrzenne i obrazy inspirowane twórczością T.P. Potworowskiego. Ten światowej sławy artysta, który mieszkał w Grębaninie w latach 1935-39 jest niestety mało znany kępińskiej młodzieży. Projekt miał na celu nie tylko przybliżenie jego sylwetki, ale również dostarczenie młodym ludziom wzorców do naśladowania i pokazanie tego, że mieszkanie w małej miejscowości wcale nie musi być przeszkodą w osiągnięciu sukcesu.


PROJEKT: Izba Pamięci Tadeusz Piotra Potworowskiego jest finansowany przez Fundację Banku Zachodniego WBK SA z programu - Bank Ambitnej Młodzieży


Napisali o otwarciu:
  1. PBP: Izba Pamięci Tadeusz Piotra Potworowskiego w „Galerii na Piętrze” Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie. Ilustrowany Tygodnik Powiatowy 12.10.2011, nr 41-42, s.12.
  2. Gruszka Sylwia: Otwarto Izbę Potworowskiego. Tygodnik Kępiński 13.10.2011, nr 4, s. 6.
  3. Deierling Gabriela: Izba Pamięci Tadeusza Potworowskiego. Kurier Lokalny 07.11.2011, nr 20, s.15.
  4. Relacja w SUD TV

    http://www.radiosud.pl/izba-pamieci-potworowskiego,694.htmlkronika biblioteki

strona głowna
powrót do strony projektu